Kdy, čím a jak mýt okna

Jak se říká, čistá okna jsou vizitkou domácnosti. Ale jak je umýt, aniž bychom při tom strávili půl dne a zničili si ruce, záda i naši psychiku? V článku vám přinášíme pár rad, jak na to.

  1. Ideální doba a počasí
  2. Vhodné čistící přípravky
  3. Pomůcky na čištění oken
  4. Jak na to?
  5. Nezapomeňte na žaluzie
  6. Pokud nemám chuť a čas mýt okna

1. IDEÁLNÍ DOBA A POČASÍ

Před tím, než se vrhnete na mytí oken, zkontrolujte počasí. Pokud na obzoru vidíte mraky černější než černou díru, přehoďte mytí oken na jiný den. Mytí oken v dešti se nedoporučuje. Jakmile byste totiž skončili, je více než pravděpodobné, že by vám příroda okna umyla znova a ještě k tomu přidala něco navíc. Ani extrémně větrné dny nejsou vhodné pro mytí oken. Voda by rychle schla a vám by na oknech zůstaly nehezké šmouhy.

To samé platí i o příliš teplých a slunečných dnech, kdy se voda odpařuje rychlostí světla a vaše okna by opět zdobily šmouhy všeho druhu. Ideální den pro mytí oken je ten, kdy vane jen lehký vánek, je více než 5 °C a není velká oblačnost. Ale tím to nekončí! Mytí oken si nechte také na vhodnou dobu.

Nedoporučujeme mýt okna při pylové sezoně, kdy se výsledek ztratí v rámci pěti minut. Tedy jen co zafouká vítr. Okna můžeme umýt v rámci jarního úklidu, zhruba před Velikonoci, aby nám vydržela čistá alespoň pár týdnu než rozkvetou všechny stromy. Vhodná doba přichází především po pylové sezóně. Umytím se zbavíte nečistot ze zemních měsíců i zákeřného pylu.

Další období přichází na podzim, v rámci úklidu předvánočního. To abychom měli na Vánoce okna čistá a Ježíšek se trefil pod ten správný stromeček. A samozřejmě myjeme okna i v průběhu roku, třeba v rámci úklidu po výstavbě, výmalbě domu, přestavbě či při jiné podobné záležitosti.


Ideální doba

Období

  • Jaro - po pylové sezóně
  • Podzim - předvánoční úklid

Počasí

  • Žádný déšť
  • Vane lehký vánek
  • Není příliš slunečno

Teplota

  • Více než 5 °C 

2. VHODNÉ ČISTÍCÍ PŘÍPRAVKY

Nyní už víme, kdy se na okna můžeme vrhnout a na scénu tak přichází správné čistící přípravky. Někteří nedají dopustit na čistou vodu bez chemie. Ale pokud máte okna opravdu špinavá, pořiďte si raději vhodné čistící prostředky, ať se špíny zbavíte. Ale využít můžete i rad našich babiček - použijte ocet, puding nebo dětský šampon.

Z profesionálního čistících prostředků se mezi hospodyňkami uchytily prostředky značky Cleamen. Pro okna je nejvhodnější Cleamen 110, který se neředěný používá na opravdu hodně znečištěná okna. Tento výrobek má tři vlastnosti – čistí, odmašťuje a leští zároveň. Pokud dáváte přednost klasice, neměla by vám doma chybět věrná Okena. Ta se používá především na leštění ale pokud nejsou okna příliš špinavá poradí si i s tím.

Pro větší výběr čistících prostředků na okna navštivte náš e-shop – uklizenoshop.cz.

3. POMŮCKY NA ČIŠTĚNÍ OKEN

Pokud nemyjete okna parním čističem nebo vysavačem na okna, neobejdete se bez použití několika hadrů nebo mikroutěrek. Minimálním počet hadrů, které byste měli použít na mytí oken jsou tři.

  • Jeden tzv. na vlhko,
  • druhý na utření do sucha
  • a třetí na leštění.

Na mytí oken jsou vhodné hadry, které nepouští chlup - například hadr značky Mistran, který se dá využít na mytí na mokro i na následné vysušení. Na leštění jsou pak vhodné mikroutěrky. Pokud nechcete ruce namáčet do špinavé vody, můžete místo hadrů využít stěrky s houbičkami. Houbičkou okna umyjete a druhou stranou se stěrkou okno setřete. Bohužel stěrky se dají využít jen na okenní výplně. Jejich použití na rámech je značně nepraktické.

4. JAK NA TO?

  1. Než se vrhnete na samotné mytí oken, uvolněte si místo okolo. Sundejte s parapetu všechny květiny a dekorace a sundejte také záclony nebo závěsy. Ty mohou zamířit rovnou do pračky. Než okna umyjete, budou vyprané připravené k pověšení.
  2. Tip: Vlhké záclony nemusíte nechávat sušit někde mimo, klidně je rovnou pověste na okno. Nejenže samy doschnou, ale navíc se vyvěsí a nebudou pomačkané.
  3. Ještě před použitím hadru, vody a čistících prostředků, zbavte okno všech pavučin a volného prachu. K tomu můžete použít smetáček nebo vysavač s úzkou hubicí, který se dostane i do spár mezi okny. Ve chvíli, kdy máte okno takto připravené, umyjte jeho rámy. Ty mají výhodu, že se neleští, takže použijte jenom hadr s mokrou vodou a poté je vytřete do sucha.
  4. Okenní tabule důkladně umyjeme vodou s čistícím přípravkem. Tu následně setřeme a až poté se pustíme do leštění. Okno můžete vyleštit například mikrovláknovým hadrem. Nebo si vzpomeňte na svou babičku a přeleštěte je starými novinami, případně silonkami.

5. NEZAPOMEŇTE NA ŽALUZIE

6. POKUD NEMÁTE CHUŤ A ČAS MÝT OKNA

Říkáte si, že nakonec nebudete mytím oken ztrácet svůj drahocenný čas? Pak si pozvěte na úklid profesionály. Okna vám vyčistíme během chvilky. Součástí každého mytí oken je i čištění a umytí okenních rámů a mytí vnitřních i venkovních parapetů. Společně s mytím oken můžeme provést také čištění žaluzií.


POTŘEBUJETE POMOCI S MYTÍM OKEN?

Napište nám nebo zavolejte na číslo +420 607 399 899.

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

NAŠI KLIENTI