Jak vyčistit koberec

Koberce jsou skvělé. Pokud máte věčně studené nohy, rádi svůj první ranní krok započnete chůzí v měkkém a nebo máte děti, pro které je podlaha jejich hlavní denní základnou, neexistuje nic lepšího. 

Zároveň jsou ale chytačem prachu, skvrn a roztočů. Ne nadarmo nám zákon schválnosti říká, že chleba padá namazanou stranou dolů a když si může vybrat mezi dlaždicemi a kobercem, spadne na koberec. 

Pokud koberce vévodí vaší domácnosti, určitě už jste se s tímto problémem setkali. I pokud se vám daří koberec udržovat čistý pomocí pravidelného vysávání, jednou za čas odsunete skříň, která na něm leží a žasnete, jaká vlastně byla jeho původní barva. 

A pak jsou tu samozřejmě nehody, které koberec ozvláštní skvrnami od čehokoliv, co jste vy i vaše děti zrovna neudrželi v ruce. Po povinném a zoufalém chytnutí se za hlavu přichází otázka: “co s ním?”

Stejně jako u čištění trouby platí, že naše babičky věděly, jak si poradit. Jedlá soda a voda jsou univerzálními pomocníky. Postižené místo posypte velkým množstvím jedlé sody, pokropte horkou vodou a nechte alespoň tři hodiny působit, následně vykartáčujte a vysajte. Soda je také výtečným pohlcovačem zápachu. 

Určitě už jste slyšeli také o soli, především pokud se tímto nešťastným způsobem připravíte o první doušek červeného vína - i tato fáma je pravdivá. Důležité je prve vysát veškerou přebytečnou tekutinu (na to použijte třeba papírovou utěrku). A pak už sůl funguje stejným způsobem jako jedlá soda, pro silnější účinky z nich můžete vytvořit směs.

Citron a ocet jsou v domácnosti skvělými pomocníky a nejinak je tomu i při čištění koberce. Obecně platí, že každý typ skvrny si žádá trochu jiné čištění. Na kávu je skvělá sůl a citron, u krve (jakkoliv to zní morbidně) je důležité použít studenou vodu a pak sůl.

Pokud ale nejste babka kořenářka a žádáte rychlost a pohodlí, využijte některý z chemických čističů. Trh zde nabízí velké množství suchých čističů - jedná se obvykle o práček, který vkartáčujete do koberce a následně vysajete. Je to jednoduché, rychlé a koberec tím šetříte. Tento typ čištění se ale nehodí na všechny typy koberců, což je dobré si před koupí zjistit.

Opakem suchého čištění je pak samozřejmě to mokré. My k tomu používáme vysavače na mokré vysávání od více značek, které jsou zázrakem pro čištění sedaček a textilií. I u nich je ale třeba být opatrný a zjistit si, jaký typ čištění váš koberec vyžaduje - na koberec s dlouhým vlasem mokrý vysavač rozhodně neberte! Veškerá špína se usadí mezi vlákny v horní části a zbyde vám zašedlý kousek, v němž se začne usazovat zatuchlina.  

Za použití správné chemie (my používáme Purex T) se ale koberec rozzáří a také provoní.

Při nehodách v domácnosti je především třeba rychle reagovat. K tomu vám pomůže celá řada čističů přímo k tomu určených. Pokud chcete, aby vám koberec vydržel co nejdéle, je důležité o něj pečovat. To znamená především pravidelně vysávat, podle úrovně zátěže klidně několikrát do týdne.

A pokud veškeré prostředky selžou, je na čase obrátit se na nás a naše profesionální služby. Poradíme si jak s kobercem, tak i sedací soupravou.

Navštivte kategorii čištění koberců nebo čištění sedaček.

 jak vyčistit koberec

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.

NAŠI KLIENTI